جستجو :
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَن صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
امروز: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر

 
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث بیست و هشتم: گناهان تازه تازه، بلاهای تازه تازه
 • دیدار آقای دکتر عبّاس رضایی، استاندار جدید اصفهان - 3/9/1397
 • دیدار آیت‌الله حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیّه - 3/9/1397
 • پیام به هشتمین جشنوارۀ علامۀ حلّی در حوزۀ علمیۀ اصفهان
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث بیست و هفتم: محبّت اهل‌بیت«ع» و عمل صالح، رهاورد رستگاری
 • آغاز درس خارج‌فقه معظّم‌له از ابتدای کتاب‌الصّلوة - 19/8/1397
 • درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث بیست و ششم: پاداش خاص خداوند برای عفو و گذشت
 • دیدار آقای دکتر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی - 30/7/1397
 • دیدار آقای علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری - 29/7/1397

 • ---->


  تازه هاي پايگاه
  مشق اخلاق؛ مال حرام، نابودکنندۀ اعمال
  خلاصه

  در روایات داریم یکی از کسانی که در قیامت خیلی بدبخت است، کسی است که شبانه‌روز برای زن و بچّه‌اش زحمت کشیده، امّا در آن روز، همین زن و بچّه دشمن او هستند و او را نفرین می‌کنند. می‌گویند: خدایا از او بازخواست کن؛ زیرا مال حرام در زندگی وارد کرد، با پول خمس نداده ما را اداره کرد و باعث شد که ما قسیّ‌القلب شویم. بدبختی و وِزر و وبال عمل خودش یک طرف و نفرین زن و بچّه‌اش هم یک طرف. ممکن هم هست که این شخص، اهل نماز و روزه و حج و زیارت و... بوده باشد، امّا مال حرام همۀ MashghAkhlagh.jpgاین اعمال را نابود می‌کند. در قیامت تمام اعمال چنین کسی را می‌گیرند و به طلبکارانش می‌دهند. وقتی خودش دست خالی ماند، مورد تمسخر قرار مي‌گيرد. می‌گویند: این کسی است که اعمالش را زن و بچّه‌اش خوردند. یعنی از راه حرام به دست آورد، زن و بچّه‌اش در رفاه و آسایش خوردند و حالا باید بازخواست شود؛ و بازخواست او این است که اعمالش را باید بدهد و بدون عمل به جهنّم برود. از امام سجاد«سلام‌الله‌علیه» سؤال شد: اگر کسی حقّ یک مسلمان را ضایع کند، آن مسلمان چگونه می‌تواند حقّ خویش را بستاند؟ آن حضرت فرمودند: در قیامت به اندازۀ حقّ مظلوم از اعمال نیک ظالم بر می‌دارند و به اعمال مظلوم می‌افزایند. سپس از آن امام بزرگوار سؤال شد: اگر ظالم حسنه‌ای نداشته باشد چه می‌شود؟ فرمودند: گناهان مظلوم را به پروندۀ اعمال ظالم منتقل می‌کنند.

  ادامه..


  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث بیست و هشتم: گناهان تازه تازه، بلاهای تازه تازه
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث بیست و هشتم: گناهان تازه تازه، بلاهای تازه تازهگناهان تازه تازه، بلاهای تازه تازه، به همراه دارد. مثلاً رباخواری یک گناه قدیمی است، تازه نیست، قرآن می‌فرماید: «يَمْحَقُ‏ اللَّهُ‏ الرِّبا وَ يُرْبِي‏ الصَّدَقاتِ‏»؛ امّا استفاده از حیلۀ شرعی در رباخواری، گناهی تازه است که بلای جدید در پی دارد. قبلاً رشوه‌خواری بوده است، اموال اهل رشوه هم بی‌برکت بوده است، ولی دریافت رشوه با کلاه شرعی و به‌عنوان حق و حساب، گناه جدیدی است که به آن اضافه شده است. اعمال منافی عفّت، زنا و فحشاء در بین امت‌های گذشته سابقه دارد، بلای مربوط به آن نیز طبق روایات، شیوع مرگ‌های ناگهانی یا «موت فجأه» است. امّا گناه تازه‌ای که در زمان حاضر در جامعه رخنه کرده، رفیق‌بازی و ارتباط و دوستی با نامحرم است. عشق‌های کاذب و  خانمان‌سوز بین دخترها و پسرها و زن‌ها و مردها، بلاهای جدید و بی‌سابقه در پی دارد. از این دست مثال‌ها برای گناهان تازه و بلاهای ناشی از آن، فراوان است. اما قطع نظر از معنای ظاهری که نباید دست از آن برداریم، این روایت یک معنای باطني هم دارد که همان قانون تجسّم عمل است.

  ادامه...

  دیدار آقای دکتر عبّاس رضایی، استاندار جدید اصفهان - 3/9/1397
  خلاصه

  آقای دکتر عبّاس رضایی، استاندار جدید اصفهان - 3/9/1397آقای دکتر عبّاس رضایی، استاندار جدید اصفهان، با مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» دیدار کرد.

  حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از انتخاب آقای دکتر رضایی به سمت استاندار اصفهان و آرزوی توفیق برای ایشان، برخی از مهمترین معضلات و مشکلات استان اصفهان را یادآور شده و خاطرنشان کردند: اگرچه مسائل استان اصفهان و مطالبات حقیقی مردم بزرگوار و عزیز این استان فراوان است، امّا اساسی‌ترین و فوری‌ترین مسألۀ استان، موضوع آب است که به رغم تلاش‌های گذشته، متأسفانه هنوز حل نشده است.

  ایشان در این زمینه افزودند: مهم‌ترین انتظار مردم از شما به عنوان استاندار اصفهان و سایر مسئولان، توجّه خاص و چاره‌اندیشی و اقدام عاجل برای مسألۀ آب است.

  ادامه...

  ========================================

   دیدار آیت‌الله حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیّه - 3/9/1397

  دیدار آیت‌الله حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیّه - 3/9/1397آیت‌الله حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیّه با مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری«مدّظلّه‌العالی» دیدار کرد.

  حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری در این دیدار، با اظهار مسرّت از انتخاب آیت‌الله حسینی بوشهری به عنوان دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیّه و دعا برای موفقیّت روزافزون ایشان، رسالت و مسئولیّت شورای عالی و دستگاه‌های اداره‌کنندۀ حوزه‌های علمیّه را بسیار خطیر خوانده و خاطرنشان کردند: مسئولیّت اساسی ارکان حوزه‌های علمیّه، تلاش برای رشد و بالندگی حوزه‌ها و حوزویان در دو بعد «علم» و «تقوا» است و رضایت حضرت ولی‌عصر«ارواحنافداه» نیز صرفاً با پیشرفت حوزه‌ها و موفقیّت در این دو عرصۀ بزرگ کسب خواهد شد.

  ادامه...

  مشق اخلاق؛ وجدان اخلاقی
  خلاصه

  MashghAkhlagh.jpgوجدان اخلاقی، یکی از عوامل کنترل غرائز و یک نیروی تنظيم‌گر و کنترل‌کننده در وجود انسان است و نقش بااهميّتي در تهذیب نفس دارد. وجدان اخلاقی یا همان «نفس لوّامه»، نه ظلم می‌پذیرد، نه پارتی قبول می‌کند و نه رشوه می‌گیرد. بنابراین، جوانان باید در گفتار و کردار و به طور کلّی در همه شئون زندگی خویش، وجود این نعمت بزرگ را قدر بدانند و از این وسیلۀ هشدار دهنده، به بهترين وجه استفاده کنند. ویژگی مهم دیگر وجدان اخلاقی، آن است که، قبل از اینکه انسان، وارد کارهای خیر شود، او را تشویق و ترغیب می‌کند، و در پایان، شخص را مورد تحسین قرار می‌دهد و به او آفرین می‌گوید.

  ادامه...


  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث بیست و هفتم: محبّت اهل‌بیت«ع» و عمل صالح، رهاورد رستگاری
  خلاصه

  درس اخلاق؛ شرح چهل حدیث، حدیث بیست و هفتم: محبّت اهل‌بیت«ع» و عمل صالح، رهاورد رستگاری معمولاً يک غرور کاذب در بين گروهي از شیعيان هست که بر اساس آن تصوّر مي‌کنند به صرف عقيده به تشيّع و با محبّت و اظهار ارادتي که به اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» دارند، حتماً بهشتي مي‌شوند و خود را از عمل صالح بي‌نياز مي‌پندارند. اين غرور، از سخنان نسنجيدۀ بعضي از روحانيون، اهل منبر يا مداح‌ها نشأت گرفته است؛ کساني که به مستمعين خود اميد واهي مي‌دهند و مي‌گويند: صرف محبّت اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» و عزاداري براي ايشان، انسان بهشتي مي‌شود، هرچند عمل ديگري در کارنامۀ اعمال خويش نداشته باشد. نتيجۀ اين سخن، آن است که برخي افراد غافل، از يک سو مي‌گويند: همه غرق گناهیم و یک حسین داریم، و از سوي ديگر، نماز نمی‌خوانند يا حقّ مردم را به‌خوبي ادا نمي‌کنند. بايد توجه شود که ما به شفاعت و دستگيري امام حسين«سلام‌الله‌علیه» اميد فراوان داريم، امّا اميد به رستگاري، بدون عمل به دستورات ديني و بدون توبه و بازگشت به سوي خدا، اميد احمقانه است. نظير کشاورزي که بذر نکارد و اميد به برداشت محصولات عالي داشته باشد.

  ادامه...

  <قبلي                                                                                                           بعدي>
  احکام
  اخلاق
  اعتقادات
  اسرار حج
  مناسک حج
  صوت
  فيلم
  عکس

  هر گونه استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.
  دفتر مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى مظاهری «مدّظلّه‌العالی»
  آدرس دفتر اصفهان: خيابان عبد الرزاق – کوی شهيد بنی لوحی - کد پستی : 99581 - 81486
  تلفن : 34494691 -031          نمابر: 34494695 -031
  آدرس دفتر قم :خیابان شهدا(صفائیه)- کوی ممتاز- کوچۀ شماره 1(لسانی)- انتهای بن‌بست- پلاک 41
  تلفن 37743595-025 کدپستی 3715617365
  Web:www.almazaheri.org     Email:info [at] almazaheri [dot] org